!Halloween!

1. listopadu 2006 v 17:00 | peta21 |  My world
Máme tu Halloween a měli bychom si ho patřičně užít. Co vidím ve svém okolí tak Halloween v tom americkém stylu slaví čím dál více lidí. Dýně, cukrovinky, masky... Jak bude vypadat ten váš Halloween (nebo Dušičky)?
Tento svátek je původně starý Keltský zvyk, známý jako "Samhain" a znamená "Konec léta".
Halloween se slaví poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Je to noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce.
V této magické noci se posazovala svítící lucerna vyřezaná z tuřínu nebo tykve před krytý vchod do domu nebo přímo do okna. Měla vítat zemželé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti
zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka.
Když evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili praktickou věc: zde rostoucí v Evropě neznámé dýně jsou větší a lépe se hodí pro vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a byl od 19. století slaven dokonce ještě více než dříve.
Jak si udělat Halloweenovou dýni?
Dýni postav na podložku tak, aby stopka směřovala směrem vzhůru. Zkontroluj, zda se dýně nekolébá. Pokud není stabilní, lehce seřízni dolní část (špičku) a tím vytvoř dostatečnou plochu pro dobré postavení dýně.
Obličej, který chceš vydlabat je nejlépe si předem na dýni vyznačit. Můžeš si pomoc například fixem, kterým překreslíš obrysy na dýni.
Nezapomeň si naznačit víko, otvorem po něm pak vydlabej vnitřek dýně. Ve víku je nutné udělat komínek (díru) - aby svíčka mohla hořet, musí mít zajištěn přívod a odvod vzduchu. Aby ti víko nepadalo, je vhodné na jeho obvodu udělat zámky - jako zuby na hradbách kolem hradu. Víko odřízni a opatrně sejmi z dýně.
Lžící vydlabej dužinu z dýně i z víka. Čím méně měkké hmoty zůstane uvnitř dýně, tím méně se bude kazit a vydrží nám déle.
Tvarování obličeje-nožem opatrně vyřízni oči, nos, pusu. Místo nože pro pravidelný tvar očí použij třeba formičky na cukroví - mají různé tvary a jsou pro tuto akci dostatečně ostré. Těmi vymáčkni oči, nos i zuby (jako když vykrajujeme cukroví z těsta).Po výrobě základních "děr" podle vlastní fantazie dotvoř pomocí škrabky hlavu (vlasy, uši, ...).
Poté stačí už jen vložit svíčku a Halloweenská dýně je hotová!
Trochu upravené informace z www.sweb.cz
Klikněte na článek a hlasujte v anketě!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je dýně?

Ovoce
Zelenina

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama